Budujemy rajdówkę

budujemyJak zbudować a nie zbankrutować  >>>

Moja rajdówka

zielonyTym razem zielony ... >>>

KJS Winogrady

kjsImpeza ze sporą historią ... >>>

You Tube

ytJak to wygląda od środka ... >>>

Magazyn Rally

rallyNowy kwartalnik rajdowy ... >>>

Dla debiutantów

firstOd czegoś trzeba zacząć ... >>>

Następna impreza

Po baaaardzo długiej przerwie ... 01.12.2018 Tor Poznań

Klub Motorowy Winogrady

Szukaj na stronie

W obiektywie

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

szpik

 

rallyperf

adamat

 

bajkabaner

 

stat

Słów kilka o samochodzie którym aktualnie startuję czyli Seicento 1.2.
Z fabryki wyjechał w roku 2003 jako wersja VAN 1.1 i jak łatwo się domyślić nie miał łatwego życia. W zasadzie może 4 elementy nie nosiły śladów walki ale dzięki temu cena była bardziej niż atrakcyjna.
 
cc zielony 
 
Wszystkie "graty" rajdowe zostały przełożone z mojej poprzedniej rajdówki - Cinquecento 900 która nie grzeszyła odpornością na korozję.
W każdym razie mamy rok 2015 i obecna specyfikacja przedstawia się następująco:
 
Zawieszenie - sprężyny Eibach (nowe), amortyzatory Bilstein B6 (upside down) na przodzie, tył - na razie MST.
 
Hamulce - przód - tarcze Mikoda, klocki Ferrodo DS2000, tył - seria.

zawias mikoda 
 
Klatka - oryginalna wyścigowa z pucharu Cinquecento.
 
Fotele - 2x Bimarco - jedna z niewielu rzeczy kupiona jako nowa tyle, że w roku 2000 :)
 
Pasy - lewy 5-cio punktowy 3 calowy, prawy 2 calowy Sabelt.
 
Silnik - swap na 1.2 z Punto 75, obrobiona głowica, wałek Heinrich, komputer z A-grupowym programem, koło zamachowe odchudzone do 3,2kg (seryne 6,7), sprzęgło od wersji 16v, dolot - stożek, przepustnica 42mm (seria 38mm). Moc - nieznana.
 
silnik glowica
zamach przepustnica
 
Wydech - ze względu na regulaminy dwa tłumiki (musi mieć nie więcej niż 93 dB), kolektor 4-2-1 Punto (w przygotowaniu inny zestaw).
 
Skrzynia - 6-cio biegowa 13/64 z Punto 1 - najkrótsza jak była montowana serynie.
 
Ponadto:
- lewarek przeniesiony do środka - jak to zrobić
- Short shifter
- wskaźnik temperatury silnika
- halt pasy - jak to zrobić
- w razie potrzeby zestw halogenów 4x100W
 

Ognisko TKKF Winogrady gromadziło w swoich szeregach ludzi zainteresowanych dziedzinami rywalizacji na pograniczu sportu i rekreacji. Jedną z propozycji aktywnego wypoczynku, zaoferowaną członkom, była turystyka samochodowa. I tak w 1970 roku, grupa zapaleńców powołała do życia sekcję motorową.
Zaproponowano zmotoryzowanym, i sympatykom motoryzacji, uczestnictwo w imprezach, w których wiele było klasycznej turystyki i krajoznawstwa, ale również sportowej rywalizacji w dziedzinie sprawnego prowadzenia pojazdu. Okazało się, że mimo iż motoryzacja w tamtym czasie dopiero raczkowała, chętnych do uprawiania tej dyscypliny było wielu. Na imprezach, nazwanych rajdami turystycznymi, pojawiało się coraz więcej uczestników.
Wywodzili się oni przede wszystkim spośród mieszkańców nowych winogradzkich osiedli mieszkaniowych. Wśród działaczy sekcji pojawiły się osoby ze świata sportu samochodowego. To dzięki nim, skromna sekcja podjęła się wypromowania w Poznaniu wyścigów samochodowych na torze. W połowie lat 70 - tych Adam Smorawiński z kolegami, zorganizował na płycie lotniska na Ławicy profesjonalny wyścig samochodowy, w którym uczestniczyła czołówka polskich kierowców. Od tego momentu datuje się ścisła współpraca sekcji motorowej z Polskim Związkiem Motorowym.
Udane i akceptowane imprezy sportowe nie znalazły jednak kontynuatorów w szeregach członków sekcji. Główny nacisk został położony na rozwój działalności adresowanej do amatorów. Ponieważ podobną ofertę przedstawił PZM, działacze sekcji podjęli starania organizacyjne, aby uczestniczyć również na pełnych prawach członkowskich w działalności tej organizacji. Zamiar się powiódł i dzięki temu członkowie sekcji pojawili się na samochodowych imprezach mistrzowskich, osiągając wiele sukcesów.
Członkowie, reprezentujący sekcję w Turystycznych Motorowych Mistrzostwach Polski, Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostwach Polski, przyjęli dla sekcji nową nazwę tj. Klub Motorowy Winogrady.Załogi KM Winogrady zdobywały wielokrotnie indywidualne i drużynowe tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski. Wysokie umiejętności organizacyjne zostały również docenione przez władze obu organizacji, a dowodem na to niech będzie fakt przydzielania Klubowi organizowanie imprez o zasięgu ogólnokrajowym a także międzynarodowym.
Siedziba Klubu znajduje się w obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Rekreacji Ruchowej w Poznaniu przy ulicy Winogrady 11.

kmw-logo

 
UWAGA !
Ze względu na zbyt małą ilość zgłoszeń rajd zostaje odwołany.
 
 
 

 

 

.

 

 

Itinerer to zakodowany przejazd trasy.
 
PRZYKŁAD itinerera stosowanego w rajdach turystycznych.
 
Itinerer strzałkowy to nic innego jak zakodowany przejazd trasy. Kratki odczytujemy z lewej do prawej a sytuacje w nich przedstawione najeżdżamy zawsze od dołu (wyjątek zapis Y lub X). Pierwszą zasadą przy posługiwaniu się itinererem jest tzw jazda na wprost (przy czym cały czas obowiązują nas przepisy kodeksu drogowego zatem nie ignorujemy zakazów i przestrzegamy nakazy). Oznacza to, że w poszukiwaniu skrzyżowania narysowanego w itinererze jedziemy tak długo aż nie trafimy na takie którego fizyczny wygląd jest identyczny z rysunkiem, schematem lub opisem. Należy pamiętać, że "jazda na wprost" nie zawsze odbywa się faktycznie wyłącznie do przodu. Jeśli wjeżdżamy na skrzyżowanie z wyznaczoną drogą główną a jego kształt nie odpowiada wytycznym z itinerera to skrzyżowanie to opuszczamy "po głównej" czyli nie koniecznie na wprost. Nie wjeżdżamy w żadne drogi prywatne, dojazdy do posesji, stacje bezynowe, ogródki, parkingi itp. W itinererze nie umieszcza się schematów skrzyżowań na których przejazd jest jednoznaczny np ze znakiem "nakaz skrętu w prawo".
 
 
iti-1

 

 

Startujemy w punkcie A. Skrzyżowanie 1 przejeżdżamy prosto ponieważ nie wygląda jak to z rysunku i nie ma wyznaczonej drogi głównej. Podobnie skrzyżowanie 2. Skrzyżowanie 3 również nie przypomina tego z rysunku ale na nim skręcamy w prawo ponieważ jest wyznaczona droga główna. Skrzyżowanie 4 nie odpowiada rysunkowi i dopiero 5 jest tym właściwym na którym wykonujemy manewr pokazany strzałką.

 xz-mapa  

 

Skrzyżowanie można opisać również zapisem X i Y. Jesli w dokumentacji spotkamy np xz szukamy skrzyżowania które ma 4 w przypadku X i 3 w przypadku Y dochodzące drogi w które można wjechać. Pierwsza cyfra pokazuje wjazd, druga wyjazd ze skrzyżowania. Przykład Y31 - startujemy w punkcie A, skrzyżowanie 1 jedziemy na wprost (pamiętajmy, że gdyby miało wyznaczone pierwszeństwo np w prawo to w skręcamy po głównej) bo nie odpowiada schematowi. Następne ma 3 drogi zatem odczytując zapis 31 skręcamy na nim w lewo. W przypadku zapisu 32 na skrzyżowaniu 2 należy pojechać prosto.

Przykład drugi - X42. Ponownie startujemy z A. Skrzyżowania 1 i 2 mają po 3 drogi a szukamy takich które mają 4 dochodzące. Zatem przejeżdżamy je na wprost (lub po głównej jeśli jest wyznaczona). Wreszcie skrzyżowanie 3 spełnia warunek a zgodnie z opisem 42 skręcamy na nim w prawo.

 pl-mapa  

 

Zapis P i L oznacza wykonanie manewru skrętu w prawo lub lewo w pierwszą możliwą sytuację. Dodatkowy zapis "na2" oznacza wykonanie manewru na drugiej możliwej sytuacji. Przykład P na2 - startujemy z A, skrzyżowanie 1 nadaje się do skręcenia w prawo ale manewr mamy wykonać na drugiej sytuacji zatem jedziemy prosto (w tym przypadku nie sugerujemy się drogą główną jeśli jest wyznaczona). Kolejnym możliwym skrętem w prawo jest skrzyżowanie 3 i tu skręcamy zgodnie z komendą.

Oznaczenie x2 oznacza wykonanie manewru dwa razy. Przykład L x2 - startujemy w A. Na skrzyżowaniu 5 ze względu na zakaz nie możemy skręcić w lewo. Pierwszym które spełnia warunek jest skrzyżowanie 3 i dalej 1 gdzie manewr się kończy.

Zapis x2 oraz na2 nie dotyczy tylko komend P i L. Można go zastosować również do innych elementów.

 

 oznaczenia  

 

Symbole które również mogą zostać umieszczone w itinererze.

Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną - szukamy dokładnie takiego skrzyżowania przez inne przejeżdżając zasadą na wprost.

D90 - tzw kąt drogowy. To, że okrąg ma 360 stopni to chyba nie tajemnica :) Zatem D90 oznacza skręt w prawo pod kątem 90 stopni (na przykładzie poniżej w 2). Analogicznie D270 oznacza skręt w lewo w drogę odchodzącą pod kątem 90 stopni w stosunku do tej którą właśnie jedziemy. Czyli D240 będzie skrętem w lewo trochę w tył - na przykładzie w 3. Uwaga - D180 oznacza zawracanie - ale nie w miejscu "na ręcznym" tylko w sytuacji drogowej która taki manewr umożliwia.

d270

 plan-stop  

 

Strzałka umieszczona nad znakiem (lub np symbolem sygnalizacji świetlnej) nakazuje skręt w wyznaczonym kierunku za znakiem. Nie ma znaczenia kąt tego skrętu zatem wszystkie skrzyżowania z rysunku obok spełniają warunek do wykonania manewru.

Jeżeli znak jest z "nóżką" w rzeczywistości wgląda tak samo tzn jest to jeden znak na słupku. Jeżeli znak jest bez nóżki w rzeczywistości może być umieszczony z innymi znakami na jednym słupku.

 p-l

 

Jeżeli do skrzyżowania dochodzi z prawej strony więcej niż jedna droga komenda P oznacza skręt w pierwszą drogę w prawo. Potocznie taki manewr nazywa się "najbardziej w prawo". Analogicznie jest z komendą L.

 plan-1  

 

Strzałki naniesione na plan lub mapę wymuszają inny przejazd niż jest możliwy w rzeczywistości. Zadanie polega na znalezieniu najkrutszego przejazdu między punktami z uwzględnieniem dodatkowych informacji które wymuszają strzałki.

Jadąc z punktu G musimy na skrzyżowaniu 4 skręcić w lewo. Najazd na skrzyżowanie 4 z innego kierunku umożliwia dowolny manewr (za wyjątkiem zawracania).

Jadąc z punktu H musimy na skrzyżowaniu 1 przejechać prosto. Najazd na skrzyżowanie 1 z innego kierunku umożliwia dowolny manewr.

Droga między skrzyżowaniami 3 i 2 jest jednokiwrunkowa.

 plan-3

 

 

Prawidłowy przejazd z punktu G do D.

 plan-2

 

 

Prawidłowy przejazd z punktu B do D.

 plan-4

 

 

Prawidłowy przejazd z punktu H do G.

 constans

 

 

Constans jest elementem trasy występującym na całym odcinku lub jego fragmencie. W przykładzie constans oznacza, że jeśli trafimy na drogę oznaczoną znakiem "droga bez przejazdu" traktujemy ją jak drogę z zakazem wjazdu. Krótko mówiąc po prostu w nią nie wjeżdżamy. Taka droga nie jest elementem trasy i nie bierzemy jej pod uwagę szukając prawodłowego przejazdu.

 plan-2

 

 

Próba SZ (sprawnościowo-zręcznościowa). Start z lini na której zawodnika ustawia sędzia. Meta STOP czyli pachołki wyznaczające linię mety muszą się znaleźć między osiami pojazdu. Za przejechanie mety otrzymuje się dodatkowe punkty karne. UWAGA ! - na mecie bez względu na sposób zatrzymania nie wolno cofać. Regulamin przy próbach sprawnościowych za cofanie na mecie przewiduje wykluczenie z dalszego uczestnictwa.

   
Ta strona używa plików cookies wyłącznie w celu utrzymania sesji użytkownika serwisu. Nie gromadzimy i nie przetwarzamy informacji zawartych w cookies.
 
Możesz wyłączyć możliwość zapisywania wszystkich lub niektórych cookies poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. Może to jednak spowodować problemy z wyświetlaniem niektórych elementów.
 
Opera - link
 
Firefox - link
 
Chrome - link
 
Internet Explorer - link
 

Safari - link