Budujemy rajdówkę

budujemyJak zbudować a nie zbankrutować  >>>

Moja rajdówka

zielonyTym razem zielony ... >>>

KJS Winogrady

kjsImpeza ze sporą historią ... >>>

You Tube

ytJak to wygląda od środka ... >>>

Magazyn Rally

rallyNowy kwartalnik rajdowy ... >>>

Dla debiutantów

firstOd czegoś trzeba zacząć ... >>>

Następna impreza

Po baaaardzo długiej przerwie ... 01.12.2018 Tor Poznań

Klub Motorowy Winogrady

Szukaj na stronie

W obiektywie

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

szpik

 

rallyperf

adamat

 

bajkabaner

 

stat

Tak się złożyło, że na jednym z Superoesów auto nagle straciło moc. Dodatkowo zaczęło wkręcać się do maksymalnie 5 tys. obrotów i to w ślimaczym tempie. Podmieniony został komputer - było ciut lepiej. Zatem dalej - wtryskiwacze, czujnik wału, czujnik położenia przepustnicy, cewki wysokiego napięcia, silnik krokowy, sprawdzona wiązka i ... bez efektu. Rzutem na taśmę postanowiłem zerknąć na rozrząd i okazało się, że tu tkwił problem. Wygląda na to, przy okazji jednej z wielu dość gwałtownych redukcji pasek przeskoczył aż o 3 zęby na dolnym kółku.
Zatem ku pamięci jak powinien być założony pasek na kółkach rozrządu w fiacie SC z silnikiem 1.2 8v (to samo w 1.1)
 
1. Zdejmujemy prawe przednie koło, nadkole i osłonę paska rozrządu. Osłona trzyma się na 4 śrubach - 2 w głowicy od strony zderzaka, jedna w głowicy z drugiej strony i jedna dość długa na dole nad kołem pasowym które również demontujemy. Wszystkie śruby klucz nasadkowy 10. Luzujemy (klucz 13) koło dociskowe. Znajduje się ono tuż pod kołem zębatym.

2. Ustawiamy górne kółko na znacznikach tak jak na foto. Znaczniki są bardzo dobrze widoczne i nie ma z tym problemu - jeden jest na kole, drugi to wcięcie w obudowie. Ważna sprawa - kręcimy zawsze małym kółkiem na dole (tylko w prawo) a nie tym dużym !
 
 
rozrzad1
 
 
3. Teraz sprawdzamy jak to wygląda na kółku dolnym. Znacznik powinien znajdować się w miejscu zaznaczonym strzałką. Jak zerkniecie na osłonę kółka (aluminiowy profil) to w tym miejscu schodzi ona w dół. Jak widać u mnie znacznik jest na godzinie 9 a powinien być tam, gdzie czerwona kreska.
 
 
rozrzad-2
 
 
4. Po ustawieniu rozrządu czas na naciągnięcie paska. Zatem klucz 13 w dłoń + jakaś brecha ;) i wracamy do koła napinającego. Pasek powinien być napięty tak, że jeśli chwycimy go za odcinek od dużego koła do koła od pompy wody i spróbujemy go obrócić to powinien dać się skręcić na maksymalnie 90 stopni. Moim zdaniem powinno to być max 70 stopni bo odległość od koła rozrządu do koła wody nie jest zbyt duża więc ta metoda nie jest w 100% miarodajna. Pamiętać należy o tym, że pasek nie może być napięty ja struna od fortepianu. Jakiś luz musi mieć.
 
A tu bardzo szczegułowy manual z forum punto - LINK